Features + Kunst & Cultuur23 maart 2010
Bernhard Willhelm en Jutta Kraus in het Groninger Museum

Bernhard Willhelm en Jutta Kraus in het Groninger Museum

Ter gelegenheid van het tienjarige jubileum van het Duitse duo Bernhard Willhelm en Jutta Kraus, is er tot 11 april 2010 een grote solotentoonstelling te bezichtigen in het Groninger Museum. Tijdens deze tentoonstelling zijn verschillende kledingstukken te bewonderen uit de meer dan dertig collecties die dit duo samen heeft gerealiseerd, voor zowel mannen als vrouwen.

De ontwerpen van Willhelm en Kraus zijn ongelooflijk fantasierijk, met kinderlijke elementen en vooral een hele lading humor! Eclecticisme, de afwijkende silhouetten voor mannen en vrouwen, vakmanschap en ironie zijn kenmerkend voor het werk van dit duo.

Het is niet zomaar een tentoonstelling, je stapt bij elke zaal een andere wereld binnen waarin kleding en omgeving totaal op elkaar zijn afgestemd. Het gaat niet alleen om de kleding, er wordt uitgebreid gespeeld met de relatie van het kledingstuk en de ruimte hier omheen, de manier van exposeren is al een kunstwerk op zich! Bij binnenkomst hangen er twee grote fotodoeken die een beetje doen denken aan de film The Green Mile. Een man en een vrouw, helemaal naakt, die de kledingstukken uitademen van voorgaande collecties. Zo loop je door naar een verzameling kledingstukken geïnspireerd op Duitse folklore gemixt met historische kostuums, om vervolgens aan te komen in een grote wietplantage. Je ziet ongelooflijk grote joints, hierop geïnspireerde kleding en je hoort bij wijze van Bob Marley met One Love in je hoofd! Het gevoel dat je bij dit nummer krijgt is in alle opzichten terug te zien in de kledingstukken, de kleuren, prints, details en zelfs de hoofden van de poppen!

Als dit nummer is afgelopen is het tijd om verder te gaan, langs een installatie van verfblikken gecombineerd met sportieve, bijzondere outfits. Het wordt hier allemaal nog wat extremer. Mannelijke, bijna levensechte poppen in de meest vreemde, lenige posities in sportieve sexy pakjes die het mannelijk lichaam uitgebreid laten zien en benadrukken! Verder kom je hier super fantasierijke printjes tegen, tv installaties, kunstwerken gemaakt van originele transportkisten, de meest geweldige tassen en de meest aparte kleding die je maar wat graag mee naar huis zou willen nemen! Daarna kom je weer aan bij de fotodoeken waar je bent begonnen. Maar dit is nog niet het einde van de expositie! Je moet ook echt nog even naar de overkant lopen, hier is nog een hele mooie fotoserie te zien van de zangeres Björk in kleding van Bernhard Willhelm en Jutta Kraus, die eerder gepubliceerd is in de Dazed & Confused van 2007. Na deze fotoserie kun je ook nog even doorlopen om de door Willhelm en Kraus gemaakte spookjes te bewonderen.

Om de afgelopen tien jaar van Willhelm en Kraus nog eens extra te vieren is er een dik boek verschenen met meer dan 500 illustraties van collecties, een overzicht van nog niet eerder gepubliceerd werk van dit interessante ontwerpersduo! Dit boek is te koop in de museumwinkel en de webshop van het Groninger Museum. Ook zijn hier een aantal kledingstukken te vinden die je, in tegenstelling tot die van de expositie, wél mag aanraken en zelfs kunt kopen! Al met al een heel inspirerende en fantasierijke tentoonstelling, waarover een boek is uitgebracht met de meest mooie foto’s om als herinnering mee naar huis te nemen!

Deze tentoonstelling is nog te zien t/m 11 april 2010.
Klik hier voor meer informatie

txt & imgs Marlon Schuurman

Advertentie