Features + Lifestyle20 oktober 2010
LEW takes us to a gay bar
LEW: het zien van de collectie (Untitled) bij Ganbaroo, liet ons het water in de mond lopen. Zó veel vette items, heel mooi kleurgebruik én bijbehorende accessoires! Helemaal onder de indruk zocht Dance.nl contact met de twee vrouwen achter dit label, lees hier het eindresultaat.
De personen achter het label
Kim Leemans en Merel Wicker, de twee vrouwen achter het label LeW. Afkomstig uit Drenthe en Overijssel, begonnen beide met studeren in Groningen aan de kunstacademie Minerva. Op deze plek vond de grote ontmoeting plaats, waarna zij met een clubje naar het Rietveld zijn gegaan, om daar twee jaar later af te studeren. Andere leden van dit clubje waren o.a. Victor de Bie en Haitze Spaanenburg.
Inmiddels hebben Kim en Merel een succesvol label op hun naam staan, maar wanneer is de interesse voor mode ontstaan?
“Nou, duidelijk niet in de bovenstaande plaatsen! Alhoewel, Merel komt uit een familie waar veel aan handwerk werd gedaan, wol werd zelf gesponnen en Merels moeder is the Queen of patchwork.” Daartegenover weet Kims moeder nog steeds niet hoe een naaimachine werkt. “De interesse voor mode is op het Minerva ontstaan, toen nog héél conceptueel en vrij, met het lichaam als onderwerp.”
Samenwerking
“Omdat we allebei op een gegeven moment geen woning meer hadden in Amsterdam, zijn we een aftands appartement in Rotterdam gaan delen. Op deze manier hebben we elkaar beter leren kennen en werkten we thuis samen aan opdrachten. Uiteindelijk hebben we samen ook nog een extra afstudeerproject gedaan. Na de academie wisten we allebei niet goed wat we nu wilden (het bekende zwarte gat) en zijn toen in Amsterdam een atelier gaan delen. Zo bleven we gezamenlijk nog freelance opdrachten doen.”
Welke eigenschappen maken dit duo zo succesvol?
“We zijn allebei perfectionisten en hebben dezelfde kijk op mode, in de breedste zin van het woord. Mode is meer dan alleen kleding. Het zijn ook shows, shoots, muziek, film etc. Door deze overeenkomst zijn we goed in brainstormen en elkaar aanvullen met wilde ideeën.” Daarbij blijft Merel vernieuwen en is ze technisch heel sterk, Kim heeft veel oog voor detail en is goed in de presentatie en styling. “We werken nu al bijna 10(!) jaar samen, waarvan de laatste 3 jaar heel intensief door het opzetten van LEW, dag en nacht. Het is eigenlijk wel tijd voor een groot jubileum feest!”
LEW
Draagbaar, kleur, grafisch, krachtig, stijlvol met een twist
Samen hebben Kim en Merel al verschillende collecties tot stand laten komen, met daarbij horende shows. Naar ons idee springen handwerk, vele verschillende patroondelen en een grafisch geheel eruit als kenmerken van hun collecties. Onze vraag aan LEW was of zij het hiermee eens waren, wat de kenmerken is voor hun collecties en wat zij belangrijk vinden.
“Nou, daar zijn we het wel mee eens, zeker de eerste collecties. Kenmerkend vinden wij ook de ideeën achter de collecties. Je zou het concept kunnen noemen, maar het is ook een manier van kijken en denken over mode. Het heeft te maken met de tijdsgeest waarin wij leven en hoe je daarmee omgaat. Soms reageren we op een trend, soms creëren we er zelf één. Bijvoorbeeld het geweven jogging pak, dat maanden handwerk vroeg voor één joggingpak. Dat vinden we een mooie tegenstelling, eigenlijk hebben we couture technieken gebruikt voor een huispak. Zo hebben we wel meer twisten in onze collecties. 'Aso breisels' weer stylish maken bijvoorbeeld. Het is een komische twist die uiteindelijk wel heel serieus wordt, ook in de presentatie. Ook kenmerkend aan 'de vorm' is ons kleurgebruik. We zijn altijd opzoek naar mooie nieuwe kleuren en vernieuwende combinaties.”
“We vinden het heel belangrijk dat een collectie uiteindelijk klopt en dat er een verhaal wordt verteld. Het verhaal wordt altijd versterkt door een kleurconcept, een soort rode draad in de collectie. Uiteindelijk zijn de kledingstukken stuk voor stuk draagbaar, ook prima los van elkaar."
“Mocht er een lifestyle zijn die wij willen uitdragen, dan is da die van de mensen om ons heen. Vrienden met vrije beroepen en creatieve geesten. Deze mensen zijn onze inspiratie en als zij onze kleding willen dragen, vinden wij dat we goed bezig zijn. Verder willen wij geen bont gebruiken, mode is leuk maar niet ten koste van alles.”

Collecties
De laatste collectie “(Untitled)” sluit naadloos aan bij de vorige collectie “Lady Lew & Blue boy” (S/S’10). Deze collectie was geïnspireerd op de eeuwenoude verf-tekeningen die op de muren van de LEW studio te vinden zijn. Een leuke en interessante inspiratiebron.
“Wij halen inderdaad inspiratie uit onze omgeving, bij de vorige collecties was dit de heel erg directe omgeving. Soms kunnen het ook mensen zijn of een trend waar we op reageren, maar soms is het ook gewoon een gevoel. Altijd flauw om te zeggen maar mode is nogal gevoelig. Een gevoel kan weer lijden tot vernieuwende ideeën. En soms is het gewoon: 'weet je zo'n taille broek, dat kan wel weer', en dan is het zaak om onze stijl hierin door te geven.”
“Wanneer we het idee voor een collectie rond hebben, gaan we kijken welke kleuren daarbij passen. Meestal is het een heel logisch verhaal bij het concept, een ‘steady’ idee achter een collectie kan namelijk ook verhelderend werken en spreekt het voor zich welke kleuren we wel en niet kunnen gebruiken. Bijvoorbeeld voor de blue boy collectie: hiervoor hebben we prints en breisels gemaakt van de oude muren, deze waren roze/rood en grijs/bruin. Dan vertalen we het beeld met wat subtinten zoals mosterd en omdat het pand vroeger een gaybar was die 'blue boy' heette, knallen we er een volledig blauw pak tussen. Het kleurverloop is dan heel mooi, maar ook een beetje spannend. Soms moeten we zelf ook wennen aan bepaalde kleurcombinaties. Maar dat is ook goed, dan kies je niet de makkelijke weg.”
“Het idee achter de collectie ‘Nachbarin’ is ook ontstaan uit een kleurconcept. We maakten van elke gekleurd ontwerp een 'schaduwontwerp', met bijbehorende schaduwtinten. Elk 'pak' bestond dus eigenlijk uit twee. Ook vonden we het mooi om onze samenwerking symboliseren. We werken namelijk niet alleen samen, we zijn daarnaast ook nog is buren in de Baarsjes. Om deze reden draagt de collectie de naam Nachbarin, waarbij Kim de lichte en Merel de donkere versie is.
“Op dit moment werken we veel met eigen (digitale) prints. Zo hebben we voor (Untitled) een schilderij gemaakt met olieverf, die we late hebben vertaald naar een print.”
Accessoires
Naast het maken van kleding zijn er ook accessoires zoals kettingen en broches van LEW te vinden. Hoe zijn Kim en Merel op het idee gekomen om accessoires te maken en hoe zijn ze tot stand gekomen?
”Eigenlijk was het een heel logische stap, ontstaan bij de blue boy collectie. Deze collectie kon wel wat goud gebruiken, dit sloot qua gevoel heel goed aan bij de kleding. We vonden dat de gebreide truien een ketting nodig hadden, weer een beetje de aso-look. Sjonnie met z'n gouden kabelketting, maar dan anders. We hebben ook letterlijk patroontjes van de breisels om laten zetten in hangers aan een ketting. Als het idee er was, begonnen we met schetsen waarna we het uitwerkten op de computer. Als dit klaar was, ging het naar de edelsmid die het verder uitwerkte. Eigenlijk zagen wij de accessoires niet als een los ding, maar iets wat bij de ontwerpen hoorde. Het smaakt trouwens wel naar meer, we willen de lijn graag uitbouwen.”
“We werken samen met Chris, een vrouw die een geweldige edelsmidkraam heeft op de Beverwijkse bazaar. We hebben haar een keer in paniek (vanuit de Goudengids) opgebeld om een sieraad te maken die de dag erna klaar moest zijn. Ze heeft dit thuis in haar atelier geweldig voor ons gedaan, sindsdien werken we samen.”
LEW + Petrovsky & Ramone
Op de website van LEW zijn verschillende fotoseries te zien, gefotografeerd door Petrovsky & Ramone. Dance.nl vraagt zich af hoe deze samenwerking tot stand is gekomen en waarom nou juist met dit duo.
“Kim kende Petra (Petrovsky) al van heel vroeger, maar hadden elkaar al jaren niet meer gezien. Nadat de eerste collectie af was, heeft kim haar opgebeld omdat we wisten dat ze inmiddels prachtige foto's maakte. Beiden vonden het leuk om vrijwillig mee te werken aan onze eerste solo expositie, waardoor er een samenwerking ontstond. Soms voelen we ons wel eens bezwaard om ze weer te vragen, maar we moeten het aan de andere kant ook niet flikken om iemand anders te vragen.”
“We vinden het fijn om met mensen te werken die én getalenteerd zijn én lief en relaxed. Anders werkt het niet. Het moet klikken en de sfeer moet goed zijn. Verder is hun ook niks te gek en bedenken we samen de sfeer en acties. Verder is het altijd leuk om met andere duo’s samen te werken.”
Dance.nl & Lifestyle
Dance.nl was van oorsprong een website gericht op de dance-scene. Sinds kort hebben we een lifestyle gedeelte opgericht. Naar ons idee staan muziek, creativiteit, lifestyle e.d. wel met elkaar in verband. Hoe denkt LEW hierover? En welke plaats heeft muziek in de levens van Merel en Kim?
“Zeker in de muziek worden er veel trends geboren. Artiesten hebben vaak de mooiste designer kleding aan, wat ook weer heel goed voor ons is. Soms staat er ook een muzikant op met zo’n eigen stijl. Neem bijvoorbeeld M.I.A., of Janelle Monea waar we onlangs een concert van hebben gezien. Geweldig inspirerend om te zien hoe zij bezig is met muziek én stijl (zou ook perfect in onze Nachbarin-collectie passen, hadden wij al bedacht) en natuurlijk Michael Jackson: hij is niet alleen de king of pop, maar ook de king of style.
“In onze studio luisteren we altijd naar een radiootje waar de hele tijd hetzelfde wordt gedraaid. Super irritant, maar we vinden het geklets er tussendoor soms ook wel weer rustgevend. Merel is van de fijne muziekjes. Maar als we los gaan op onze studio is het meestal al heeeel laat en dan is het van R Kelly tot Anita Meyer tot...”
Toekomst
Lew heeft al veel bereikt op het gebied van mode. Geweldige collecties, shows, accessoires. Maar wat missen zij nog? Wat is hun toekomstdroom?
“Wat we missen, is iets wat al onze collega ontwerpers missen, namelijk: een bak met geld. Onze droom is om de productie uit te breiden en op een goede manier onze kleding te laten produceren. Dit kost veel tijd en geld om uit te vogelen. Af en toe een vette presentatie en goede samenwerkingen blijven aangaan. Nou, dat laatste hebben we eigenlijk al, nou nog even werken aan dat schip met goud.”

Op dit moment is de (Untitled) collectie te koop bij Locktstock & Barrel in Amsterdam, mocht je een eigen LEW-item willen toevoegen aan je kledingkast. Verder is het altijd leuk om een bezoekje te brengen aan de website, mocht je nog vragen hebben stuur Kim en Merel dan gerust een mailtje.
Txt Marlon Schuurman
Imgs show Peter Stigter, collection Petrovsky & Ramone, working place Marlon Schuurman
De personen achter het labelKim Leemans en Merel Wicker, de twee vrouwen achter het label LeW. Afkomstig uit Drenthe en Overijssel, begonnen beide met studeren in Groningen aan de kunstacademie Minerva. Op deze plek vond de grote ontmoeting plaats, waarna zij met een clubje naar het Rietveld zijn gegaan, om daar twee jaar later af te studeren. Andere leden van dit clubje waren o.a. Victor de Bie en Haitze Spaanenburg.
Inmiddels hebben Kim en Merel een succesvol label op hun naam staan, maar wanneer is de interesse voor mode ontstaan?
“Nou, duidelijk niet in de bovenstaande plaatsen! Alhoewel, Merel komt uit een familie waar veel aan handwerk werd gedaan, wol werd zelf gesponnen en Merels moeder is the Queen of patchwork.” Daartegenover weet Kims moeder nog steeds niet hoe een naaimachine werkt. “De interesse voor mode is op het Minerva ontstaan, toen nog héél conceptueel en vrij, met het lichaam als onderwerp.”
Samenwerking
“Omdat we allebei op een gegeven moment geen woning meer hadden in Amsterdam, zijn we een aftands appartement in Rotterdam gaan delen. Op deze manier hebben we elkaar beter leren kennen en werkten we thuis samen aan opdrachten. Uiteindelijk hebben we samen ook nog een extra afstudeerproject gedaan. Na de academie wisten we allebei niet goed wat we nu wilden (het bekende zwarte gat) en zijn toen in Amsterdam een atelier gaan delen. Zo bleven we gezamenlijk nog freelance opdrachten doen.”
Welke eigenschappen maken dit duo zo succesvol?
“We zijn allebei perfectionisten en hebben dezelfde kijk op mode, in de breedste zin van het woord. Mode is meer dan alleen kleding. Het zijn ook shows, shoots, muziek, film etc. Door deze overeenkomst zijn we goed in brainstormen en elkaar aanvullen met wilde ideeën.” Daarbij blijft Merel vernieuwen en is ze technisch heel sterk, Kim heeft veel oog voor detail en is goed in de presentatie en styling. “We werken nu al bijna 10(!) jaar samen, waarvan de laatste 3 jaar heel intensief door het opzetten van LEW, dag en nacht. Het is eigenlijk wel tijd voor een groot jubileum feest!”
LEWDraagbaar, kleur, grafisch, krachtig, stijlvol met een twist
Samen hebben Kim en Merel al verschillende collecties tot stand laten komen, met daarbij horende shows. Naar ons idee springen handwerk, vele verschillende patroondelen en een grafisch geheel eruit als kenmerken van hun collecties. Onze vraag aan LEW was of zij het hiermee eens waren, wat de kenmerken is voor hun collecties en wat zij belangrijk vinden.
“Nou, daar zijn we het wel mee eens, zeker de eerste collecties. Kenmerkend vinden wij ook de ideeën achter de collecties. Je zou het concept kunnen noemen, maar het is ook een manier van kijken en denken over mode. Het heeft te maken met de tijdsgeest waarin wij leven en hoe je daarmee omgaat. Soms reageren we op een trend, soms creëren we er zelf één. Bijvoorbeeld het geweven jogging pak, dat maanden handwerk vroeg voor één joggingpak. Dat vinden we een mooie tegenstelling, eigenlijk hebben we couture technieken gebruikt voor een huispak. Zo hebben we wel meer twisten in onze collecties. 'Aso breisels' weer stylish maken bijvoorbeeld. Het is een komische twist die uiteindelijk wel heel serieus wordt, ook in de presentatie. Ook kenmerkend aan 'de vorm' is ons kleurgebruik. We zijn altijd opzoek naar mooie nieuwe kleuren en vernieuwende combinaties.”
“We vinden het heel belangrijk dat een collectie uiteindelijk klopt en dat er een verhaal wordt verteld. Het verhaal wordt altijd versterkt door een kleurconcept, een soort rode draad in de collectie. Uiteindelijk zijn de kledingstukken stuk voor stuk draagbaar, ook prima los van elkaar."
“Mocht er een lifestyle zijn die wij willen uitdragen, dan is da die van de mensen om ons heen. Vrienden met vrije beroepen en creatieve geesten. Deze mensen zijn onze inspiratie en als zij onze kleding willen dragen, vinden wij dat we goed bezig zijn. Verder willen wij geen bont gebruiken, mode is leuk maar niet ten koste van alles.”

Collecties
De laatste collectie “(Untitled)” sluit naadloos aan bij de vorige collectie “Lady Lew & Blue boy” (S/S’10). Deze collectie was geïnspireerd op de eeuwenoude verf-tekeningen die op de muren van de LEW studio te vinden zijn. Een leuke en interessante inspiratiebron.
“Wij halen inderdaad inspiratie uit onze omgeving, bij de vorige collecties was dit de heel erg directe omgeving. Soms kunnen het ook mensen zijn of een trend waar we op reageren, maar soms is het ook gewoon een gevoel. Altijd flauw om te zeggen maar mode is nogal gevoelig. Een gevoel kan weer lijden tot vernieuwende ideeën. En soms is het gewoon: 'weet je zo'n taille broek, dat kan wel weer', en dan is het zaak om onze stijl hierin door te geven.”
“Wanneer we het idee voor een collectie rond hebben, gaan we kijken welke kleuren daarbij passen. Meestal is het een heel logisch verhaal bij het concept, een ‘steady’ idee achter een collectie kan namelijk ook verhelderend werken en spreekt het voor zich welke kleuren we wel en niet kunnen gebruiken. Bijvoorbeeld voor de blue boy collectie: hiervoor hebben we prints en breisels gemaakt van de oude muren, deze waren roze/rood en grijs/bruin. Dan vertalen we het beeld met wat subtinten zoals mosterd en omdat het pand vroeger een gaybar was die 'blue boy' heette, knallen we er een volledig blauw pak tussen. Het kleurverloop is dan heel mooi, maar ook een beetje spannend. Soms moeten we zelf ook wennen aan bepaalde kleurcombinaties. Maar dat is ook goed, dan kies je niet de makkelijke weg.”
“Het idee achter de collectie ‘Nachbarin’ is ook ontstaan uit een kleurconcept. We maakten van elke gekleurd ontwerp een 'schaduwontwerp', met bijbehorende schaduwtinten. Elk 'pak' bestond dus eigenlijk uit twee. Ook vonden we het mooi om onze samenwerking symboliseren. We werken namelijk niet alleen samen, we zijn daarnaast ook nog is buren in de Baarsjes. Om deze reden draagt de collectie de naam Nachbarin, waarbij Kim de lichte en Merel de donkere versie is.
“Op dit moment werken we veel met eigen (digitale) prints. Zo hebben we voor (Untitled) een schilderij gemaakt met olieverf, die we late hebben vertaald naar een print.”
Accessoires Naast het maken van kleding zijn er ook accessoires zoals kettingen en broches van LEW te vinden. Hoe zijn Kim en Merel op het idee gekomen om accessoires te maken en hoe zijn ze tot stand gekomen?
”Eigenlijk was het een heel logische stap, ontstaan bij de blue boy collectie. Deze collectie kon wel wat goud gebruiken, dit sloot qua gevoel heel goed aan bij de kleding. We vonden dat de gebreide truien een ketting nodig hadden, weer een beetje de aso-look. Sjonnie met z'n gouden kabelketting, maar dan anders. We hebben ook letterlijk patroontjes van de breisels om laten zetten in hangers aan een ketting. Als het idee er was, begonnen we met schetsen waarna we het uitwerkten op de computer. Als dit klaar was, ging het naar de edelsmid die het verder uitwerkte. Eigenlijk zagen wij de accessoires niet als een los ding, maar iets wat bij de ontwerpen hoorde. Het smaakt trouwens wel naar meer, we willen de lijn graag uitbouwen.”
“We werken samen met Chris, een vrouw die een geweldige edelsmidkraam heeft op de Beverwijkse bazaar. We hebben haar een keer in paniek (vanuit de Goudengids) opgebeld om een sieraad te maken die de dag erna klaar moest zijn. Ze heeft dit thuis in haar atelier geweldig voor ons gedaan, sindsdien werken we samen.”
LEW + Petrovsky & RamoneOp de website van LEW zijn verschillende fotoseries te zien, gefotografeerd door Petrovsky & Ramone. Dance.nl vraagt zich af hoe deze samenwerking tot stand is gekomen en waarom nou juist met dit duo.
“Kim kende Petra (Petrovsky) al van heel vroeger, maar hadden elkaar al jaren niet meer gezien. Nadat de eerste collectie af was, heeft kim haar opgebeld omdat we wisten dat ze inmiddels prachtige foto's maakte. Beiden vonden het leuk om vrijwillig mee te werken aan onze eerste solo expositie, waardoor er een samenwerking ontstond. Soms voelen we ons wel eens bezwaard om ze weer te vragen, maar we moeten het aan de andere kant ook niet flikken om iemand anders te vragen.”
“We vinden het fijn om met mensen te werken die én getalenteerd zijn én lief en relaxed. Anders werkt het niet. Het moet klikken en de sfeer moet goed zijn. Verder is hun ook niks te gek en bedenken we samen de sfeer en acties. Verder is het altijd leuk om met andere duo’s samen te werken.”
Dance.nl & Lifestyle
Dance.nl was van oorsprong een website gericht op de dance-scene. Sinds kort hebben we een lifestyle gedeelte opgericht. Naar ons idee staan muziek, creativiteit, lifestyle e.d. wel met elkaar in verband. Hoe denkt LEW hierover? En welke plaats heeft muziek in de levens van Merel en Kim?
“Zeker in de muziek worden er veel trends geboren. Artiesten hebben vaak de mooiste designer kleding aan, wat ook weer heel goed voor ons is. Soms staat er ook een muzikant op met zo’n eigen stijl. Neem bijvoorbeeld M.I.A., of Janelle Monea waar we onlangs een concert van hebben gezien. Geweldig inspirerend om te zien hoe zij bezig is met muziek én stijl (zou ook perfect in onze Nachbarin-collectie passen, hadden wij al bedacht) en natuurlijk Michael Jackson: hij is niet alleen de king of pop, maar ook de king of style.
“In onze studio luisteren we altijd naar een radiootje waar de hele tijd hetzelfde wordt gedraaid. Super irritant, maar we vinden het geklets er tussendoor soms ook wel weer rustgevend. Merel is van de fijne muziekjes. Maar als we los gaan op onze studio is het meestal al heeeel laat en dan is het van R Kelly tot Anita Meyer tot...”
Toekomst
Lew heeft al veel bereikt op het gebied van mode. Geweldige collecties, shows, accessoires. Maar wat missen zij nog? Wat is hun toekomstdroom?
“Wat we missen, is iets wat al onze collega ontwerpers missen, namelijk: een bak met geld. Onze droom is om de productie uit te breiden en op een goede manier onze kleding te laten produceren. Dit kost veel tijd en geld om uit te vogelen. Af en toe een vette presentatie en goede samenwerkingen blijven aangaan. Nou, dat laatste hebben we eigenlijk al, nou nog even werken aan dat schip met goud.”

Op dit moment is de (Untitled) collectie te koop bij Locktstock & Barrel in Amsterdam, mocht je een eigen LEW-item willen toevoegen aan je kledingkast. Verder is het altijd leuk om een bezoekje te brengen aan de website, mocht je nog vragen hebben stuur Kim en Merel dan gerust een mailtje.
Txt Marlon Schuurman
Imgs show Peter Stigter, collection Petrovsky & Ramone, working place Marlon Schuurman




























































